Dzisiaj kobiety przeważnie dowiadują się o ciąży dzięki ogólnodostępnym, tanim testom ciążowym. Ich ogromna czułość zezwala wykryć hormon HCG już w ciągu paru dni od zapłodnienia. Początkowa reakcja na wieść o tym, że pod sercem przyszłej mamy rozwija się nowiutkie życie bywa rozmaita. Obojętnie od niej przed każdą kobietą staje jednak dylemat „komu powierzyć los swój oraz własnego nienarodzonego jeszcze maleństwa?”.

Małgorzata Radoń-Pokracka

Rozwój ginekologii oraz położnictwa w Polsce
Współcześnie w stworzonym przez nas państwie znajduje się coraz więcej specjalistycznych ośrodków ginekologiczno-położniczych, w jakich przyszłe rodzicielki są w stanie liczyć na profesjonalną opiekę powiązaną z okresem ciąży oraz połogu.
W dużym zakresie ich usług znajdują się między innymi:
•    badania diagnostyczne;
•    ochrona endokrynologiczno-ginekologiczna;
•    ochrona położnicza;
•    ocena prenatalna;
•    poradnia urologiczna;
•    poradnia neonatologiczna;
•    szkoła rodzenia.
Zdrowie młodej mamy jest najważniejsze, dlatego także całościowe, szczegółowe badania lekarskie na każdym etapie ciąży muszą być prowadzone przez specjalistów dysponujących nie tylko wysokiej klasy oprzyrządowaniem, jednak w głównej mierze też ekspercką wiedzą z zakresu położnictwa, ginekologii i endokrynologii.
Pomyślne rozwiązanie to dopiero rozpoczęcie macierzyństwa
Nowo urodzone maleństwo daje bezlik radości, lecz także o jego zdrowie trzeba zatroszczyć się ze szczególnym zaangażowaniem. Już od początkowych dni życia rodziciele są w stanie mieć wpływ na dalszy rozwój swojego dziecka, wskutek tego także zapewnienie mu doświadczonej opieki pediatrycznej to ich najistotniejszy obowiązek.
Dobre ośrodki pediatryczne
W ośrodkach lekarskich zaświadczających specjalistyczne usługi z aspektu pediatrii dla dzieci kreowane są korzystne warunki medyczne. Lekarze troszczą się nie jedynie o zdrowie własnych najmłodszych pacjentów, lecz także o ich komfort oraz odpowiednie samopoczucie, które może rzutować na rezultaty leczenia. Jednym z takich ośrodków jest krakowskie centrum ginekologii i pediatrii „MAMA”, w jakim każdego dnia z usług speców korzystają kobiety oraz rodziny z całej Polski.